Oprýskaný lak zábradlí, již po několika letech užívání, se stává noční můrou obyvatel a majitelů domů. Zvlášť v současné době, kdy jsou domy zateplovány, je demontáž a zpětná montáž poškozeného zábradlí komplikovanou a nákladnou záležitostí.
Klíč k dlouhodobé životnosti a bezúdržbovosti kovových konstrukcí, v tomto případě venkovních zábradlí, nespočívá jen v kvalitě použitého laku, ale především v předúpravě výrobku, která předchází samotnému lakování. Při výběru dodavatele venkovního zábradlí si zjistěte, jaká technologie předúpravy je používána při výrobě dodávaného zábradlí.
V současné době existují tři typy předúprav:
- spočívá v odstranění nečistot z povrchu výrobku chemickou cestou, tj. namáčením nebo ostřikováním výrobku roztokem o přesném chemickém složení. Její výhodou jsou nižší náklady. Chemická předúprava je běžně používanou technologií.
Nevýhoda chemické předúpravy spočívá především v rizikovosti lidského faktoru. V případě, že chemické složení roztoku není pod stálou kontrolou, nemusí být zajištěna dostatečná přilnavost práškové nátěrové hmoty. Vlivem klimatického působení na povrch laku dochází k jeho postupné destrukci. V případě hladkého podkladového povrchu nezlepšuje chemická předúprava jeho přilnavost tak, jako je tomu v případě předúpravy tryskáním. Na přiložené fotografii vidíte následky, tj. mikroskopickou dutinu v laku, do které proniknou molekuly vody a lak se začne odlupovat.
- probíhá v uzavřené komoře, kde se tryskací pistolí se směsí odmašťovadla a abraziva, odstraní mechanicky (vysokým tlakem) z povrchu výrobku veškeré nečistoty. Povrch se navíc zdrsní (viz. další foto), čímž dojde k hloubkovému zvětšení plochy a tedy maximálnímu možnému zvýšení přilnavosti nanášeného lakového prášku. Tryskání je nejvhodnější předúpravou pro hliníkové výrobky.
Málokdo ví, že tryskat lze i pozinkovanou ocel. Tryskání v tomto případě povrch ošetřený zinkem zdrsní (vrstva zinku se neodstraní) a tím zvýší výslednou přilnavost laku. Vyšší náklady na tryskání se promítají do výsledné ceny výrobku. Věříme však, že z hlediska jistoty dlouhé životnosti a protikorozních vlastností takto ošetřeného výrobku, se bohatě vyplatí.
Každý dodavatel by vám měl být bez problému schopen doložit způsob předúpravy a atesty z lakovny, kde výrobek dostává svou finální podobu. Kromě samotné předúpravy se zajímejte i o tloušťku nanášené vrstvy. Průměrná tloušťka povlaku z práškových nátěrových hmot musí být min. 50 μm (dle ČSN EN 12206-1). Optimální je však tloušťka 60-80 μm (podle druhů odstínů).
Výrobky jsou tak pod přímou kontrolou od počátku výroby, přes kvalitní předúpravu až po finální nanesení kvalitních práškových nátěrových hmot, vypálení v peci, zabalení a předání objednateli.
Úvodní foto: venkovní zábradlí Aluminco. Fotogalerie: mikrodutina v laku výrobku s nekvalitní předúpravou, loupající se lak výrobku s nekvalitní předúpravou, mřížkový test přilnavosti nátěrové hmoty, detail očištěného a zdrsnělého povrchu výrobku s předúpravou tryskáním, realizace naší firmy - závěsné balkony, panelákové zábradlí (vše ošetřené předúpravou tryskáním).