18.01.2016

Klíč k dlouholeté životnosti venkovního zábradlí

Image 0

Oprýskaný lak zábradlí, již po několika letech užívání, se stává noční můrou obyvatel a majitelů domů. Zvlášť v současné době, kdy jsou domy zateplovány, je demontáž a zpětná montáž poškozeného zábradlí komplikovanou a nákladnou záležitostí.

Jak těmto problémům předcházet?

Klíč k dlouhodobé životnosti a bezúdržbovosti kovových konstrukcí, v tomto případě venkovních zábradlí, nespočívá jen v kvalitě použitého laku, ale především v předúpravě výrobku, která předchází samotnému lakování. Při výběru dodavatele venkovního zábradlí si zjistěte, jaká technologie předúpravy je používána při výrobě dodávaného zábradlí.

Nabízíme vám jednoduchý návod jak si vybrat a ověřit způsob předúpravy před lakováním kovových konstrukcí.

V současné době existují tři typy předúprav:

  • tryskání (pro hliník a ocel)
  • chemická (pro hliník a ocel) 
  • zinkování (pro ocel)
Chemická předúprava

- spočívá v odstranění nečistot z povrchu výrobku chemickou cestou, tj. namáčením nebo ostřikováním výrobku roztokem o přesném chemickém složení. Její výhodou jsou nižší náklady. Chemická předúprava je běžně používanou technologií.

Nevýhoda chemické předúpravy spočívá především v rizikovosti lidského faktoru. V případě, že chemické složení roztoku není pod stálou kontrolou, nemusí být zajištěna dostatečná přilnavost práškové nátěrové hmoty. Vlivem klimatického působení na povrch laku dochází k jeho postupné destrukci. V případě hladkého podkladového povrchu nezlepšuje chemická předúprava jeho přilnavost tak, jako je tomu v případě předúpravy tryskáním. Na přiložené fotografii vidíte následky, tj. mikroskopickou dutinu v laku, do které proniknou molekuly vody a lak se začne odlupovat.

Předúprava tryskáním

- probíhá v uzavřené komoře, kde se tryskací pistolí se směsí odmašťovadla a abraziva, odstraní mechanicky (vysokým tlakem) z povrchu výrobku veškeré nečistoty. Povrch se navíc zdrsní (viz. další foto), čímž dojde k hloubkovému zvětšení plochy a tedy maximálnímu možnému zvýšení přilnavosti nanášeného lakového prášku. Tryskání je nejvhodnější předúpravou pro hliníkové výrobky.

Málokdo ví, že tryskat lze i pozinkovanou ocel. Tryskání v tomto případě povrch ošetřený zinkem zdrsní (vrstva zinku se neodstraní) a tím zvýší výslednou přilnavost laku. Vyšší náklady na tryskání se promítají do výsledné ceny výrobku. Věříme však, že z hlediska jistoty dlouhé životnosti a protikorozních vlastností takto ošetřeného výrobku, se bohatě vyplatí.

Doporučujeme vám nepodceňovat otázku na předúpravu před lakováním finálního výrobku.

Každý dodavatel by vám měl být bez problému schopen doložit způsob předúpravy a atesty z lakovny, kde výrobek dostává svou finální podobu. Kromě samotné předúpravy se zajímejte i o tloušťku nanášené vrstvy. Průměrná tloušťka povlaku z práškových nátěrových hmot musí být min. 50 μm (dle ČSN EN 12206-1). Optimální je však tloušťka 60-80 μm (podle druhů odstínů).

Naše firma, jako jediná v ČR, využívá k finální úpravě výrobků svou vlastní lakovnu, která disponuje špičkovými technologiemi, včetně předúpravy tryskáním.

Výrobky jsou tak pod přímou kontrolou od počátku výroby, přes kvalitní předúpravu až po finální nanesení kvalitních práškových nátěrových hmot, vypálení v peci, zabalení a předání objednateli.

Úvodní foto: venkovní zábradlí Aluminco. Fotogalerie: mikrodutina v laku výrobku s nekvalitní předúpravou, loupající se lak výrobku s nekvalitní předúpravou, mřížkový test přilnavosti nátěrové hmoty, detail očištěného a zdrsnělého povrchu výrobku s předúpravou tryskáním, realizace naší firmy - závěsné balkony, panelákové zábradlí (vše ošetřené předúpravou tryskáním).

Image 1 Image 2 Image 3 Image 4 Image 5 Image 6